Mlhoviny

Napsal Ospalá-Sova.bloger.cz (») 19. 4. 2015 v kategorii O vesmíru, přečteno: 962×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a online6e22511b5ec1a2d901a6637c435c87d1.jpg

Vesmír. Temnota plná světla, barev a energie. Šperk z rukou Matky přírody zdobící nekonečný prostor, který máme přímo nad hlavami. Planety, hvězdy, mlhoviny… To všechno nás od pradávna nutí po setmění upírat zrak ke zdánlivě klidné obloze a pomocí vyspělé techniky žasnout nad elegantním kosmem.

Já osobně za opravdový skvost noční oblohy považuji především mlhoviny, kterým je tento článek věnovaný.

Mlhovina se zrodí v okamžiku smrti objemné hvězdy, která "exploduje" a vyvrhne plyny společně s prachem ze svého těla do prostoru. Nebo vzniká za účasti gravitace, která plyn stlačuje blíž k sobě, a nasvěcují jej okolní hvězdy.

Barvu a velikost, kterou můžeme ze Země sledovat, určuje typ plynů a množství hvězd podsvěcujících oblak. Pokud je mlhovina pozůstatkem supernovy, tak je obvykle napájena extrémně jasným a výkonným pulsarem, nebo jiným typem neutronové hvězdy, který sedí přímo uprostřed tohoto vesmírného pokladu.  Nejedná se ale o pravidlo, protože napříč známým vesmírem byly nalezeny i mlhoviny zářící díky velkým hvězdám.

Jak jsme si výše řekli, mlhoviny jsou tvořeny plyny a prachovými částicemi. Jasné oblasti jsou prosvíceny září hvězd, zatímco ty temné jsou zaplněny částečkami prachu, kterými světlo neprochází. Proto se z našeho pohledu zdá, že mlhovina má nějaký známý tvar.

 Soví mlhovina - FanArt

Světlo a stín je hlavním faktorem, podle kterého dělíme mlhoviny na dva základní typy:

1)      Osvětlené mlhoviny; odborně nazývané difusní. Sem spadají všechny ty krásně zářivé poklady, dělené do dvou skupin:

a)      Emisní mlhoviny – plynové mraky jsou podsvíceny zevnitř ultrafialovým světlem neutronové hvězdy umístěné ve svém srdci, ale i vzdálenějšími hvězdami. Příkladem mohou být:

i)        H-II oblasti – porodnice nových hvězd (mlhovina v souhvězdí Orionu). Ve velké míře je zde zastoupený řídký vodík, který je excitovaný horkými hvězdami a proto září.

 Část mlhoviny v Orionu

ii)       Planetární mlhoviny – vznikají během pomalého zániku obyčejných hvězd a vytvářejí jedny z nejzajímavějších představení tvarů a barev v galaxii. Tento typ mlhoviny by podle odhadů měl vytvořit krásný prstenec i okolo sluneční soustavy, až Slunce dojde do své poslední životní fáze – bílý trpaslík. Je to výsledek takového hvězdného kýchnutí, které bude tisíckrát až deset tisíckrát větší v poloměru, než celá sluneční soustava.

 Mlhovina klaunova tvář

iii)     Pozůstatky po výbuchu supernovy – vznikají po zániku extrémně těžkých hvězd, které svou existenci neukončují pouhým vyhasnutím, ale ohromnou explozí. Jejich tvar obvykle připomíná barevné cákance na zdi.

 Mlhovina krab s pulsarem v srdci - otočí se 30x za vteřinu

b)      Reflexní mlhoviny – místa, kde jasné hvězdy odfoukly okolní plyn a zůstal zde převážně prach. Dalo by se říci, že v tomto případě jde o negativ obrazu, protože světlo blízkých hvězd se odráží především od prachu obsaženém v mlhovině. Hvězda neprodukuje dostatek světla na to, aby došlo k ionizaci plynu. Vzhled mlhoviny tedy nepřipomíná veselý impresionistický obraz, ale spíše třpytivý drahokam na černém sametu.

Messier 42

2)      Temné mlhoviny; které můžeme ve vesmíru potkávat ve dvou formách:

a)      Temná mlhovina – oblak prachu, který není nijak prosvícen okolními hvězdami

 Hadí mlhovina

b)      Kombinace difusní a temné mlhoviny – temná mlhovina je promítána na popředí jasných mlhovin. Astronomové jsou přesvědčení, že právě v těchto oblastech se rodí nové hvězdy.Mlhovina koňská hlava

Tahle vesmírná nádhera je krásným příkladem koloběhu života. Ze smrti ohromných hvězd, které prostoru poskytnou prvky, jenž se ve vesmíru volně nepohybují (železo, nikl, zlato atd.), vzniknou nové menší hvězdy či dokonce planetární soustavy. Při tomto procesu podává pomocnou ruku všudypřítomná gravitace, která plyn stlačuje a zahřívá. Nejdříve vzniká akreční disk, který rotuje okolo mladé hvězdy a krmí ji. Dosáhne-li shluk plynu určitou teplotu, dojde k zažehnutí jaderné fuze a tadá! Zrodila se hvězda! Ze zbylého materiálu, který v disku zůstává, vzniknou planety.

Podle mnohých vědců je i sluneční soustava pozůstatkem supernovy, což se mi nezdá až tak nemožné. Ale o tom se více rozepíšu v článcích věnovaným hvězdám a supernovám.

Štítky: vesmír, mlhovina
Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel sedm a šest