Beta-read - nejlepší přítel pisálka

Napsal Ospalá-Sova.bloger.cz (») 27. 8. 2016 v kategorii Ospalá Sova o psaní..., přečteno: 368×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a onlinec158a10aaca1c44119bc5e5a6fc6441c.jpg

V předchozích příspěvcích z kategorie Ospalá sova o psaní jsem houkala o prvních krůčcích novopečeného pisálka. A dnes budu vesele pokračovat.

Sobotním tématem, jak napovídá název článku, je beta-tester/čtenář/reader. Označení tohoto opeřence, který povětšinou trpí masochismem, nechám na vás. Jestli někdo ale očekává, že mu svěřím kontakty, tak je na omylu. Spíš poradím, jak správně vybrat a s čím počítat před publikací.

Předpokládám, že s pojmem beta-reader jste se už setkali. Jedná se o velmi ohrožený druh nelétavého ptáka s nutkavou potřebou trýznit své tělo i mysl amatérskými texty. Vyznačuje se množstvím volného času, ochotou přečíst takřka vše, orientací v gramatice (obvykle je na tom líp, než vy), u některých jsou jasné známky masochismu a potřeby pravidelně krvácet z očí.

Jeden odkaz, kde někoho oslovit, jsem již sdílela. Bohužel stránka je poněkud mrtvá a mě osobně se zdá, že od medializace uprchlické krize došlo ke značnému poklesu aktivity pisálků i čtenářů. Buď opeřenci začali hrotit nastalou situaci, čemuž by odpovídalo velké množství aktivistů v ulicích a komentářů pod různými příspěvky, nebo se napříč literární scénou začala šířit jakási pandemie, jejíž původ a název je stále neznámý.

Upřímně houknuto, i já nebyla do letošního května schopná psát a nevím, čím to bylo… No, ale to odbíhám od tématu.

Každopádně, ze stránky českých betareaders je aktivní evidentně pouze její zakladatel Ianto. Jak si taky jinak vysvětlit nulovou odezvu ostatních z týmu?

Teď k věci: Máte něco napsané, ale naštěstí ve vás hlodá červ pochybností, a rozhodnete se vyhledat ‘odbornou’ pomoc. Samo sebou zdarma páč nejste přeci Onasis! A protože na webu je všechno možné, zadáte do vyhledávače magické slovo beta-reader. Krom toho, že několik prvních listů je plných odkazů od opeřenců majících stejný problém jako vy, tak potřebný link obvykle nenajdete. A když už najdete, jedná se o zahraniční korektory, kterým je čeština blízká asi jako Kim-Chong Unovi demokracie.

Sociální sítě jako je Owlbook poskytují jistější odezvu. Doporučuji přidat se do skupiny Začínající spisovatelé, kde se vyskytují aktivní pisálci a mizivé procento beta-readerů. Než ale přidáte strohý příspěvek, zamyslete se. Ve své podstatě se jedná o první prezentaci vaší práce a způsob jakým ji ukážete světu, budou zrcadlit komentáře. Příliš rozsáhlé, krátké nebo degradující nabídky nikdo číst nebude (tedy většinou).

Např.: Tohle je můj příběh, taková blbina/ptákovina. Jestli jí chce někdo přečíst, budu rád.

Vždycky se zamyslete nad tím, jestli byste vy sami, něco takového četli, komentovali nebo dokonce opravovali. Jestliže svou práci pohaníte dřív, než to udělá někdo jiný, nemůžete počítat s úspěchem. Napište stručně: o jaký žánr se jedná; nastiňte prostředí a dějovou linku; přidejte krátkou ukázku – stačí dvě normostrany, které čtenářům ukážou, co ve vás je; požádejte o betování; na závěr poděkujte všem, kteří vám pomůžou se zdokonalit.

Věřte mi nebo ne, ale pokud se nejedná o velmi specifický typ literárního útvaru, tak se někdo ozve. Opeřenci z těchto skupin bývají přátelští, takže se vyvarovávají veřejnému pranýřování, a přistupují k nováčkům spíš pozitivně. Negativní reakci jsem tam zaznamenala jen jednou, ale podle komentářů šlo o vyřizování účtů mezi několika účastníky.

Po uveřejnění nečekejte stovky komentářů! Fakt, že se ozvou tři dobrovolníci, bohatě stačí. Budou-li všichni ochotně spolupracovat, dají vám do začátku tolik rad, že nebude vědět co s nimi. Vesměs narazíte na beta-ptáky z kategorie, kterou jsem uváděla v předchozím článku, a záleží jen na vás, koho budete poslouchat víc.

Přestože je beta-pták obvykle masochista toužící po úderu do slabin, neposílejte mu nepřekontrolovaný text. Pokud nechcete, aby se tvářil takhle:

 

a pak nešel spáchat rituální sebevraždu.

Pokud se text nevrátil naprosto zadupaný do zemské kůry a podařilo se vám provést facelift, tak jej klidně vypusťte do světa. Jste amatér, takže rozumný čtenář nebude čekat zázraky, ale hlavně originalitu a zábavu. Nezapomínejte, že i Vieweg nějak začínal.

A teď to hlavní - udržujte s beta-readerem kontakt! Pokuste se posílat pravidelně nové příběhy, rozmlouvejte s ním nad poznámkami, raďte se, informujte o spisovatelské krizi. Jakmile se vám podaří chytit ho do drápků, nesmíte dovolit, aby utekl! Nikdy!

 

Ještě rada na závěr: kontakt není vztah. Pokud chcete zachovat objektivitu, nezačínejte s přátelstvím, osobními schůzkami, společnýma dovolenýma apod. Jen osobní odstup dokáže z téhle spolupráce vytřískat maximum.

Díky za pozornost, kterou jste věnovali Ospalé Sově a doufám, že si přečtete i další článek o literárních serverech.

PS: Dost by mi pomohlo, kdybyste zanechali krátký komentář. Taky se chci zdokonalit smile

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Klárka z IP 90.180.86.*** | 28.8.2016 22:25
Ahoj,  na tvém blogu jsem poprvé a moc mě zaujal! Určitě máš tematicky způsob psaní :) a určitě si od tebe ještě něco přečtu :)
Pokud budeš mít čas a budeš si chtít přečíst amatérského pisálka,  nějaké knižní recenze nebo doporučit kavárnu,  budu ráda když zavítáš :)
www.stranky-plne-kavovych-zrnek.blogspot.com
Ospalá Sova z IP 87.249.149.*** | 5.9.2016 20:03
Díky za komentář smile A už jsem Ti to tam prohrabala smile


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel nula a čtyři