Proč říct ANO Wattpadu?

Napsal Ospalá-Sova.bloger.cz (») 16. 10. 2016 v kategorii Ospalá Sova o psaní..., přečteno: 345×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a onlinecranky-owl-christmas-present-2-by-keisee-d5r1ebqll.jpg

Zdravím vás, moji drazí opeřenci, u dalšího článku pro pisálky. Téma je tedy jasně dané již z nadpisu a doufám, že jej neodepíšete hned v začátku.

Námětem mi byly bujaré diskuse na téma žumpoidního serveru Wattpad, který se stává útočištěm pubescentních slečen píšících fan-fikce o chlapeckých skupinách. Nebudu tvrdit, že tomu tak není. Ale i přes množství hnoje, se zde vyskytuje nemalé množství děl s potenciálem.

Nejdříve přiblížím tento server autorům, kterým je buď neznámý, nebo se zdráhali zde publikovat, kvůli špatné reputaci prostředí.

Původní myšlenka Wattpadu byla pravděpodobně stejná, jako u jiných literárních webů, s bonusem ve formě intuitivního ovládání a více možností v přizpůsobení dílka (obal, obsazení, vkládání gifů-obrázků a videí do textu, grafy sledovanosti atd.)

Přesným opakem je například FanFiction.net, které je trošku náročnější na ovládání a moc možností v nastavení nemáte. Navíc pro jedince nepříliš zběhlé v angličtině, se obyčejné vložení článku stává peklem. Druhý největší zahraniční literární server ArchiveOfOurOwnForum.com mi přijde stejné. Dokonce bych řekla, že je ještě "nahatější" v oblasti uživatelských možností.

Tvůrci tedy přišli s něčím naprosto převratným, novým a hlavně relativně hezkým. Co čert nechtěl, začaly se tam sdružovat náctileté slečinky s touhou šířit špatně psané softporno, které se nese v duchu MarySue, tedy naivní příběh moderní popelky. Hlavní hrdina (nejčastěji člen One Direction a nesmí chybět problémový chlapec Justin BezBíbr) se naprosto zblázní do hlavní hrdinky, která není hezká, chytrá, prachatá, má podprůměrnou práci a kočku. Teda kočka není pravidlem, to přiznávám, ale objevuje se velmi často jako živá kulisa. Holky asi ujíždí na Deníku princezny

Nebudu se dál vyjadřovat k obsahu děl. Všichni jsme nějak začínali a hanět tu příběhy, které si i přes nevalnou úroveň zjevně našly svoje čtenáře, by bylo bezpředmětné a naprosto mimo původní myšlenku tohoto článku. Ostatně, chci vás přimět k publikaci na Wattpadu, ne odradit.

Myslím, že by bylo dobré na Wattpad nahlížet jako na každý jiný literární server. Pro ty soutěživé a grammar nazi to bude navíc mít poslání mezinárodního charakteru! Čím více autorů s vlastním originálním příběhem tam bude, tím dřív budou nekvalitní storky vhozeny do Hory Osudu, kam taky patří.

Osobně jsem se setkala s velkým množstvím děl, které stojí za přečtení. A nebýt právě té možnosti vytvořit si obal knihy, tak jen díky názvu bych na ně neklikla. Ale musela jsem nejprve hledat, protože Wattpad má tu špatnou vlastnost, že primárně zobrazuje nejvíce čtené příběhy, což jsou především ty výše zmíněné fan-fikce (Mimochodem, kdyby někdo věděl, jak se autorce špatně napsaného softporna povede získat 54K přečtení, dejte mi vědět. Ne, že bych byla autorkou softporna. To by mě asi četlo víc opařenců… Nebo ne?)

Každopádně Wattpad autorům poskytuje lepší možnosti v úpravě, než jiné weby (zahrajete si na nakladatele), a zviditelnění díla. Podle demografických údajů, které jsou přesné po překročení prvních 500-ti přečtení, víte, jaké věkové skupině nejvíce sedí vaše texty, jestli jde o samičky či samečky, bonusem je hodnocení v podobě hvězdiček a komentářů.

Dostanete brzy zpětnou vazbu. I když s komentáři je to horší. Čtenáři jsou buď po přečtení tak vyčerpaní, že se nezmůžou na komentář, nebo jsou jen ukrutně líní. Ovšem na tuto otázku jsou schopni odpovědět asi jen američtí vědci.   

Tedy sečteno podtrženo, není problém v serveru, ale v komunitě, která se tam vyskytuje. Můžu Vás ujistit, že na špatné autory natrefíte i jinde, jen nemají takové možnosti odhalit se v celém svém perverzním půvabu.

Nebojte se registrace, ani publikace na Wattpadu! Posunete se dál, protože do půl roku (pokud se budete snažit) budete mít slušnou základnu fanoušků a poznáte taky nové hvozdy, co si budeme povídat.

Jsme armádou světla bojující s temnou silou, stíny čuryn nesmějí projít dál!

2016-16-10-21-53-23

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Olina z IP 89.103.165.*** | 20.10.2016 23:38
Mě tedy ty zástupy ff softporna, nebo témata, jak mě vojel mafián totálně odradily od jakékoliv publikace. navíc, ty pipky si podle mě dělají mraky alterů a z nich si pak dávají lajky. jinak to není možné.
Durani z IP 85.119.93.*** | 21.10.2016 20:05
Já na Wattpadu publikuji pár celkem "normálních" příběhů. Žádná zamilovaná ff ani softporn. Akorát fanfikce na Doctora Who a pár dalších, mnou vymyšlených příběhů. Piblikuji tam hlavně proto, abych věděla, jak se lidem líbí moje tvorba.
AnimaeFidelium z IP 88.103.76.*** | 23.10.2017 21:14
No já tam čtu od května a dneska jsem se (díky Tvému článku) dokopala ke zveřejnění první části minisérie. Díky, kdybych nečetla Tvůj článek, asi bych se nerozhoupala, i když jde jeno drabble.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel třináct a třináct